Niby proste a zawiłe - zaproszenia ślubne - część 2
24.jpg


Kontynuując podjęty wcześniej temat dalej będziemy rozwiewać wątpliwości pojawiające się w tematyce savoir-vivre związanego z zaproszeniami ślubnymi.


Pierwsza kwestia wzbudza często wiele emocji. Jest nią zabieranie dzieci na wesele. Zdarza się, że para młoda nie chce z tego, bądź innego powodu zapraszać na swoje wesele rodzin z dziećmi. Wtedy na zaproszeniu nie są one po prostu wymieniane. Goście powinni uszanować taką decyzję gospodarzy i dostosować się do niej, chyba że w wyniku późniejszych ustaleń zostanie ona zmieniona. Samowolne zabieranie ze sobą pociech może być później kłopotliwe dla obu stron.

Potwierdzanie, czyli często niezrozumiały skrót RSVP (od répondez s’il vous plaît). Oznacza on nic innego, jak prośbę o potwierdzenie przybycia. Para młoda organizując wesele w restauracji bądź sali zobowiązana jest do podania dokładnej liczby gości. Najczęściej do tygodnia przed datą wesela. Zazwyczaj jednak data wyznaczona dla gości zostaje na miesiąc wcześniej, aby dać możliwość wszystkim osobom niezdecydowanym, aby jednak nie w ostatniej chwili poinformowali o swojej obecności młodą parę. Wiąże się to również z potwierdzeniem obecności osoby towarzyszącej, lub jej brakiem. Kwestia ta bywa lekceważona przez niektórych gości, utrudnia to też ustalenie miejsc siedzących (w przypadku gdy miejsca te są przypisane do konkretnych osób).

Zarezerwowanie daty, czyli z angielskiego Save the date. Zazwyczaj są to kartki, mogą być również magnesy na których umieszczone zostaną najważniejsze informacje odnośnie ślubu - imiona i nazwiska młodych oraz data. Forma może nawiązywać już do stylu i motywu zaproszenia, jednak nie musi. Pozwoli to gościom na uprzednie zarezerwowanie daty na to konkretne wydarzenie. Pomocne jest to zwłaszcza w sezonie ślubnym, kiedy to wiele par decyduje się na wybranie daty w podobnym okresie i chcą upewnić się, że ich goście będą mieli dany termin zarezerwowany właśnie dla nich.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.