Niby proste a zawiłe - zaproszenia ślubne - część 1
20.jpg
Wiemy, że w związku z sytuacją na świecie trudno jest w pełni myśleć o organizacji ślubu. Większa część z Was ze względów bezpieczeństwa decyduje się a przeniesienie terminu ślubu, dopiero się nad tym zastanawiają lub całkowicie odłożyło ślubne przygotowania na bok.

Jednak chcemy Wam dać kilka wskazówek dotyczących savoir - vivru około ślubnego, abyście mieli możliwość całościowego przygotowania się.

Zaczniemy od tematu pozornie prostego. Nie dajce się jednak zwieść pozorom. Istnieje szereg zasad, o których trzeba pamiętać przy zaproszeniach ślubnych.

Zaczniemy od kolejności wpisywanych imion i nazwisk.

Zapraszając małżeństwo, w którym oboje małżonkowie noszą to samo nazwisko, wpierw piszemy imię kobiety, poźniej mężczyzny i na koniec nazwisko.

Wpisując parę małżeńską noszącą inne nazwiska, zaczynamy od imienia i nazwiska kobiety, następnie imię nazwisko mężczyzny.

Zastanawiacie się teraz pewnie co robić, gdy jedno z małżonków ma dwuczłonowe nazwisko - postępujecie dokładnie tak samo jak w przypadku innych nazwisk. Najpierw piszemy imię i nazwisko lub nazwiska kobiety, a następnie imię i nazwisko lub nazwiska mężczyzny. Warto jednak zapytać się w tym przypadku zainteresowanych czy podawać ich dwuczłonowe nazwisko czy też wolą mieć na zaproszeniu „uproszczoną” wersję i wyłącznie wspólne nazwisko.

Zapraszając przyjaciela, lub bliskiego kolegę wraz z partnerką, której imię i nazwisko znamy postępujemy podobnie. Wpierw wpisujecie imię i nazwisko kobiety, a następnie imię i nazwisko mężczyzny.

Odmiana nazwisk - kolejny zakręt.

Kolejną kwestią, która niezmiennie powoduje wiele problemów jest temat odmiany nazwisk - odmieniać czy nie odmieniać? Zgodnie z zasadami ortografii jak najbardziej należy odmieniać, zwłaszcza że znakomita większość polskich nazwisk odmieniają się! Gdy mamy wątpliwości dotyczące prawidłowej formy warto zasięgnąć rady od samych zainteresowanych, lub poszukać sposobów na odmianę nazwisk w poradnikach internetowych. Wyjątkiem są osoby, które wyraźnie nie życzą sobie odmiany swojego nazwiska. Jakkolwiek nie jest to poprawne pod względem językowym nietaktem byłoby nieuszanowanie takiej prośby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.