Kartki okolicznościowe – historia, której większość nie zna
38.jpg

Kartki okolicznościowe coraz częściej kojarzą się ze zwyczajem, który nie ma już racji bytu w skomputeryzowanym świecie. Jednak gdy tylko przyjrzymy się im bliżej możemy zauważyć wiele zalet i samemu zapragnąć kontynuować tą tradycję.

Historia kartek okolicznościowych sięga co najmniej starożytnego Egiptu i Chin. Przekazywali sobie w ten sposób pozdrowienia, czy wymieniali życzenia związane z nadejściem Nowego Roku. Natomiast w Europie zwyczaj ten rozpoczął się w okolicach XV w. Jednak nie były one dostępne dla każdego. Stanowiły drogocenne podarki, na które jedynie zamożni mogli sobie pozwolić. Bardziej dostępne kartki okolicznościowe są dopiero od około 200 lat. Był to moment, kiedy stało się to tańsze, oraz przyjęły formę, którą często możemy spotkać do dziś.

Spór o pierwszeństwo.

Wielokrotnie można natknąć się na informację, że pionierem / ojcem kartki okolicznościowej w obecnej formie jest anglik, Sir Henry Cole. W 1843 roku zatrudnił artystę który namalował ilustrację ze szczęśliwą rodziną złożoną z kilku pokoleń pijącą wino w centralnej części kartki, oraz po bokach dwie sceny z działaniem charytatywnym – karmienie głodnych i ubieranie ubogich. Kartka spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem i w kolejnych latach były drukowane i sprzedawane w rosnącej liczbie egzemplarzy.

Szkoci przez wiele lat walczyli o uznanie, że to właśnie w Szkocji została wyprodukowana pierwsza kartka świąteczna. Dziennik “The Glasgow Herald” pisał, że na pomysł kartek bożonarodzeniowych wpadł Charles Drummond, który już w 1841 roku umieścił na witrynie sklepowej grafikę uśmiechniętej kobiety w tradycyjnym czepcu, a na jej odwrocie wnuczka napisała życzenia. Po zauważeniu zainteresowania grafiką, została ona przez niego jeszcze w tym samym roku opublikowana ze świątecznymi tekstami.

Włosi natomiast historię kartki świątecznej zaczęli już w 1709 roku, kiedy to Nicolo Monte Mellini wysłał swoim znajomym świąteczne kartki, co zainspirowało drukarnie do produkcji i sprzedaży kartek z życzeniami.

W Polsce składanie życzeń na kartkach pocztowych zyskało popularność ponad 100 lat temu. Początkowo były to czarno–białe kartoniki z życzeniami na jednej i adresem na drugiej stronie. Ręcznie malowane stały się stały się popularne w okolicach lat dwudziestych, wkrótce po swoim pojawieniu.

Zwłaszcza obecnie, kiedy osobiste spotkania czy świętowanie w dotychczasowej formie stają pod znakiem zapytania. Warto zastanowić się nad sposobem, w jaki możemy przesłać bliskim osobom trochę tego świątecznego ciepła, radości i pozytywnych myśli.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.